Projekta logo

Vai esat jebkad apdomājis, kā būtu, ja dienā būtu vairāk stundu? Iespējams šo jautājumu katrs esam uzdevuši. Bet ko īsti nozīmē laika plānošana?

2024. gada 1. februārī notika  Valsts administrācijas skolas organizēts vebinārs “Laika un enerģijas plānošanas māksla”,  kurā tika sniegti praktiski padomi, kā uzlabot efektivitāti un vienlaikus neizdegt.

  • Savu vērtību un prioritāšu apzināšanās.
  • Lēmumu pieņemšana.
  • Sava laika strukturēšana, pasargāšana, pielāgošana.
  • Rūpēšanās par savu enerģiju un labsajūtu.

Kā uzsver Lauma Žubule, organizācijas psihologs un supervizors, "multitaskings" nav veids, kā padarīt vairāk darbu. Patiesībā tas prasa ilgāku laiku, samazina kvalitāti un paaugstina stresa līmeni.

Lai izvairītos no pastāvīgā "vāveres riteņa":

  • Pierakstiet visus darbus.

  • Visi darbi vienā vietā - kalendārā vai pierakstu kladītē.

  • Daliet darbus blokos, radošie darbi, racionālie darbi.

Andra Strautiņa, uzņēmēja un mentore aicina nebaidīties teikt nē, pat, ja liekas, ka viss ir svarīgs. Kad Tu vienai lietai saki nē, Tu vienlaikus saki Jā citai lietai.

Lai zinātu, kam pateikt nē, ir vērts veikt laika auditu vismaz nedēļas garumā: Ko es daru? Cikos? Cik ilgu laiku tas aizņem? Tas palīdzēs reālistiski paskatīties uz to, cik patiesībā darbi aizņem laiku un, kas ir tās lietas, kam varu teikt nē.

Plāno laiku ņemot vērā savas lomas: vadītājs, darbinieks, bērns, vecāks, partneris, draugs, hobiju grupas pārstāvis u.c.

Ņem palīgā Eizenhauera matricu, lai plānotu uzdevumus dienai, nedēļai, mēnesim.

 

Steidzams

Nav steidzams

Svarīgs

Dari

Uzdevumi, kuriem klāt izpildes termiņš, krīzes situācijas, uzdevumi, kas prasa tūlītēju iesaisti.

Ieplāno

Uzdevumi ar neskaidru izpildes termiņu, bet svarīgi ilgtermiņa rezultātiem, laiks sev, attiecību stiprināšanai, karjeras izaugsmei.

Nav svarīgs

Deleģē

Uzdevumi, kuru izpildei Tev trūkst attiecīgu prasmju. Kādas lietas citi var izdarīt labāk un efektīvāk? Vai Tev jābūt iesaistītam visur?

Atmet/izvairies

Laika zagļi un uzmanības novērsēji, nesvarīgi uzdevumi, sociālie tīkli, pasākumi, kurus nevēlies apmeklēt, cilvēki, kurus nevēlies satikt.

 


Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda  projekts Nr. 6.3.1.2.i.0/1/22/I/VK/001 “Publiskas pārvaldes profesionalizācija un administratīvas kapacitātes stiprināšana”