Digitālo pārmaiņu projektu vadības kursā aizvadīta trešā nodarbība – "Esošās situācijas izpēte". Kopumā mācības norisinās deviņus mēnešus, kuru laikā katrs dalībnieks īsteno savu digitālo projektu.
Mācību vadītāja Anita Gaile uzsvēra: “Pirms ķerties pie pārmaiņu ieviešanas, ir būtiski skaidri definēt esošo situāciju. Tā tiek izvērtēta gan ārējā vidē – politisko, ekonomisko, sociālo, tehnoloģisko, normatīvo un ekoloģisko faktoru kontekstā, gan iekšējā vidē – analizējot cilvēkus un organizāciju, datus un tehnoloģijas, partnerus un piegādātājus, vērtību radīšanas plūsmu un procesus. Ārējo un iekšējo faktoru novērtējums ļauj precīzāk plānot turpmākās darbības. Digitalizācijas process sākas ar esošā procesa kartēšanu, kam šajā nodarbībā tika pievērsta īpaša uzmanība.”
Lai dalībnieki labāk izprastu procesus, savā pieredzē dalījās Tiesu administrācijas pārstāves Ilze Piševa un Elīza Kārkliņa. Savukārt Juris Baums no Hyperscan iepazīstināja ar vienu no nozīmīgākajiem ārējās vides faktoriem – mākslīgo intelektu – un tā dažādajām pielietošanas iespējām produktivitātes uzlabošanai.
Tiesu administrācijas Informācijas sistēmu un tehnoloģiju departamenta IS attīstības nodaļas pārstāves Ilze Piševa un Elīza Kārkliņa dalījās pieredzē par e-lietas ieviešanu. Viņu stāstījumā atklājās gan pārvarētie izaicinājumi, gan ikdienas darba process informācijas sistēmu pilnveidē. Viena no būtiskākajām atziņām bija Ilzes Piševas sacītais: “Galvenais, lai lietotājs ir iesaistīts jau no paša procesa sākuma!”, kā arī nepieciešamība nostiprināt sadarbību ar sistēmas lietotājiem. Īpaša uzmanība tika vērsta arī uz procesu organizēšanas kārtību, īpaši, ja ir daudz iesaistīto pušu.
Nodarbības izskaņā Juris Baums, Hyperscan un AI Academy līdzdibinātājs un divu komandu mentors, sniedza koncentrētu ieskatu mākslīgā intelekta risinājumu iespējās. Tā kā vairākas no mācību komandām bija iesniegušas pieteikumus MI risinājumu attīstīšanai savās iestādēs, šis bija īpaši svarīgs temats. Lektors mudināja negaidīt no MI "maģiju", bet uzdot jautājumus, kas palīdz saprast, vai un kā MI var palīdzēt, piemēram, vai uzdevums ir praktiski paveicams un kā augsta līmeņa uzdevumu sadalīt mazākos darbos, lai MI spētu to paveikt.
Uz nākamo nodarbību komandas, sadarbojoties ar mentoriem, veidos gan faktoru analīzi, gan procesa shēmu digitalizējamam procesam.
Šis kurss ir vērtīgs ieguldījums valsts pārvaldes digitalizācijā, sniedzot nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai veiksmīgi īstenotu digitālo transformāciju.
Sekojiet līdzi jaunumiem VAS mājaslapā un LinkedIn, lai uzzinātu arī par citu kursu norisi un iespējām pieteikties!