23. aprīlī, 6. un 7. maijā Biznesa augstskolā “Turība” notiks mācību kurss “Digitālā saglabāšana”, kas organizēts ar Publiskās pārvaldes digitālās akadēmijas un Latvijas Nacionālā arhīva atbalstu. Trīs dienu intensīvās apmācības sniegs teorētisku un praktisku ieskatu dokumentu un datu digitālajā arhivēšanā. Dalībniekiem būs iespēja dzirdēt gan profesionālus vietējos lektorus, gan pieredzējušus starptautiskos ekspertus.
Mācības ir paredzētas projekta mērķauditorijas* dokumentu pārvaldības, arhīvu un informācijas tehnoloģiju speciālistiem. Īpašā šī kursa priekšrocība – katrs dalībnieks var veidot savu individuālo mācību ceļu, izvēloties apmeklēt visas trīs dienas vai tikai tās lekcijas, kas visvairāk atbilst profesionālajām interesēm. Par katras dienas apmeklējumu tiks izsniegts atsevišķs apliecinājums (sertifikāts). Katrai kursa dienai nepieciešama atsevišķa pieteikšanās VAS Mācību pārvaldības sistēmā.
Apmācību laikā būs iespēja iepazīties ar aktuālākajām pieejām, risinājumiem un izaicinājumiem digitālās informācijas ilgtermiņa saglabāšanā – sākot no elektroniskiem dokumentiem un datubāzēm līdz ģeotelpiskajiem datiem un e-pastiem. Visām lekcijām, kas notiek angļu valodā, tiks nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu valodā.
Jāatzīmē, ka lekcija “Ievads digitālajā saglabāšanā”, kuru vadīs M.A. Ingūna Slaidiņa (Latvijas Nacionālais arhīvs), būs pieejama gan klātienē, gan tiešsaistē vebināra formātā, sniedzot iespēju piedalīties arī attālināti.
Galvenās tēmas, kuras tiks apskatītas katrā dienā:
- 23. aprīlis – digitālās saglabāšanas principi.
Dalībnieki iepazīsies ar ilgtermiņa pieejamības nodrošināšanas principiem, riskiem, mākoņtehnoloģiju izmantošanu un OAIS modeli. - 6. maijs – dokumentu digitālā saglabāšana un arhīvu pārvaldība.
Tiks aplūkotas arhivēšanas problēmas Baltijas valstīs, mākslīgā intelekta iespējas arhivēšanā, e-pastu arhivēšanas izaicinājumi un pētnieku skatījums uz digitālajiem dokumentiem. - 7. maijs – datu bāzu arhivēšana un ģeotelpiskie dati.
Dalībnieki apgūs SIARD standartu, ģeotelpisko datu arhivēšanas rīkus un ilgtermiņa pieejamības nodrošināšanu.
*Projekta mērķa auditorija ir valsts tiešās pārvaldes un neatkarīgās iestādes, kā arī pašvaldību administrācijas, iestādes un aģentūras. Mērķa auditorijas pārstāvji par dalību saņems sertifikātu.