Grupas supervīzija vidējā līmeņa vadītājiem

Vadītājiem ikdienā nākas risināt sarežģītus jautājumus, strādāt dinamiskā vidē un saskarties ar augstām prasībām. Pat pieredzējušiem vadītājiem var rasties situācijas, kad nepieciešams papildu atbalsts un svaigs skatījums no malas. Šeit palīdz supervīzija – process, kas sniedz atbalstu, kā arī iespēju padziļināti izvērtēt savu darbu un apgūt jaunas prasmes.

Lai izprastu supervīzijas būtību un tās ietekmi uz vadītājiem, mēs sarunājāmies ar divām sertificētām supervizorēm, kas vada supervīzijas valsts un pašvaldību vadītājiem Valsts administrācijas skolā projekta “Publiskās pārvaldes profesionalizācija un administratīvās kapacitātes stiprināšana” (6.3.1.2.i.0/1/22/I/VK/001) ietvaros.

Sanita Maurīte-Šmite ir sertificēta supervizore ar 20 gadu pieredzi cilvēkresursu vadības un attīstības jautājumos. Viņa vada Centrālās finanšu un līgumu aģentūras Cilvēkresursu attīstības nodaļu un ir Valsts administrācijas skolas lektore par cilvēkresursu vadības jautājumiem.

Solveiga Kabaka ir sertificēta supervizore un Sociālās integrācijas valsts aģentūras direktores vietniece. Strādājot ar cilvēkiem, Solveiga vienmēr cenšas apgūt jaunas prasmes un zināšanas.

Kas ir supervīzija, un kāpēc tā ir svarīga vadītājiem?

Sanita: “Supervīzija ir viens no praktiskākajiem atbalsta veidiem vadītāju pašattīstībā. Vadītāji parasti pilnveido savas prasmes ar vadības mācībām, bet supervīzija ir vieta, kur vadītāji reflektē par savu pieredzi.”

Solveiga: “Lai saprastu, kas ir supervīzija, tajā ir jāpiedalās. Supervīzija dod laiku un vietu apzināti risināt dažādas situācijas, piemēram, laika un uzdevumu plānošanu, robežu noteikšanu, konfliktu risināšanu. Supervīzijas atbalsts palīdz risināt profesionālos jautājumus, pilnveidot kompetences un mazināt stresu un izdegšanu.”

Kas iedvesmoja kļūt par supervizori?

Solveiga: “Piedaloties vadītāju apmācībās, bija iespēja izzināt koučingu un izmantot kouča konsultācijas. Supervīzijas studijas manā gadījumā ir šo konsultāciju rezultāts.”

Sanita: “Mani iedvesmoja citu supervizoru pieredze un vēlme apvienot personālvadības un supervizora lomas.”

Kā Tu strukturē tipisku grupu supervīzijas sesiju?

Sanita: “Grupu supervīzijas parasti ilgst 3 stundas, un tās notiek 6 sesiju ciklā ik pēc 3 līdz 4 nedēļām. Sesijas saturu lielā mērā nosaka grupas dalībnieki ar saviem pieredzes stāstiem vai problēmjautājumiem. Supervizora loma ir nodrošināt sesijas struktūru un izvēlēties piemērotākās metodes.”

Solveiga: “Katras sesijas saturs ir atkarīgs no grupas dalībnieku vajadzībām. Ir sesijas, kurās ģenerējam risinājumus, kārtojam sistēmas vai izmantojam dažādas metodes, piemēram, laika plānošanu vai GROW modeli.”

Kādi ir visbiežākie jautājumi vai bažas, ar kuriem vadītāji nāk uz supervīzijām?

Sanita: “Supervīzija ir piemērota jomām, kur nav vienas pareizas atbildes, bieži vien tie ir dilemmu jautājumi, piemēram, par vadītāja robežām, darbinieku motivāciju vai izdegšanu.”

Solveiga: “Es esmu pamanījusi, cik rūpīgi vadītāji izturas pret saviem darbiniekiem. Grupā bieži meklējam risinājumus darbam ar darbiniekiem un stiprinām pašnovērtējumu.”

Kādi ir visbiežākie mīti par supervīziju?

Sanita: “Dažus mulsina vārds ‘supervīzija’, un viņi sagaida lekciju ar prezentācijām. Patiesībā supervīzija ir līdzvērtīga dalībnieku iesaistīšanās un praktiska dalīšanās ar pārdomām par profesionālajiem jautājumiem.”

Kāds ir viens padoms, ko dotu vadītājiem, kuri vēlas maksimāli izmantot supervīzijas iespējas?

Solveiga: “Izmantojiet iespēju piedzīvot supervīziju grupā ar citiem vadītājiem. Tas ir lielisks veids, kā stiprināt vadītāja prasmes, atjaunot resursus un saņemt atbalstu sarežģītās situācijās.”

Valsts administrācijas skolā projekta “Publiskās pārvaldes profesionalizācija un administratīvās kapacitātes stiprināšana” ietvaros no 2024. gada marta līdz jūlijam supervīzijas apmeklēja 40 valsts un 6 pašvaldību iestāžu darbinieki. Dalībnieku vērtējums par supervīzijām bija ļoti pozitīvs:

  • “Supervīzijas formāts ir lielisks. Būtu jābūt iespējai vismaz reizi divos gados piedalīties šādā procesā.”
  • “Piedalīties supervīzijā bija interesanti un noderīgi, vēlos to atkārtot.”
  • “Necerēti izcila apmācība. Katru reizi tikšanās bija ar lielu pievienoto vērtību.”
  • “Fantastisks piedāvājums piedalīties! Ļoti labi un profesionāli vadīts pasākums.”

Ance Goba

Publiskās pārvaldes profesionalizācijas un administratīvās un kapacitātes stiprināšanas projekta mācību koordinatore
ance.goba [at] vas.gov.lv