Publiskajā pārvaldē ētikai un vērtībām ir izšķiroša nozīme, jo tās nosaka ne tikai iestāžu darbu, bet arī sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei. Lai diskutētu par šo tēmu un dalītos pieredzē, šī gada 13. septembrī notika vebinārs “Ētikas un vērtību kompass: kā veidot organizāciju, kurā darbinieki drosmīgi uzņemas atbildību?”. Vebinārā piedalījās vairāk nekā 900 dalībnieku no valsts un pašvaldību iestādēm, un tā bija turpinājums pavasarī notikušajam pasākumam par vērtību nozīmi organizācijās.

Galvenās tēmas, kas tika aplūkotas vebinārā:

  • Personīgās un organizācijas vērtības: kā rīkoties, ja tās nesakrīt?
  • Piecas vērtības praksē un pieci soļi kultūras maiņai.
  • Novērojumi par ētikas normu ievērošanu publiskajā pārvaldē.
  • 7 organizācijas vienā. Vai cīņa par vērtībām?

Diskusijā piedalījās pārstāvji no VAS “Valsts nekustamie īpašumi” un Cēsu novada pašvaldības, kuri dalījās ar savu pieredzi vērtību un ētikas normu ieviešanā un noturēšanā ilgtermiņā. Tika uzsvērts, ka, lai vērtību ieviešana būtu sekmīga, ir būtiska augstākās vadības iesaiste un darbinieku pastāvīga aptauju veikšana, lai izvērtētu līdzšinējos rezultātus un vajadzības. Cēsu novada pašvaldība dalījās ar šādiem secinājumiem:

  1. Ja organizācijas vērtības nav augstākās vadības dienaskārtībā, tās nav iespējams efektīvi ieviest un uzturēt.
  2. Nepieciešams nepārtraukts monitorings.
  3. Jābūt tūlītējai reakcijai uz vērtību un ētikas normu pārkāpumiem.
  4. Jāspēj paziņot arī klientam, ja viņa uzvedība neatbilst organizācijas vērtībām.

Par to kā publiskajā pārvaldē sokas ar ētikas normu ievērošanu, dalījās “Sabiedrība par atklātību – Delna”, kuri veikuši pašvaldību ētikas kodeksu analīzi. Galvenie aspekti, kas ētikas kodeksos tika vērtēti ir pašvaldības darbības pamatprincipi un ētikas normu uzraudzības mehānisms. Rekomendācijās tika norādīti šādi aspekti:

  • Vienots regulējums iestādē, izvairoties no sadrumstalotības.
  • Vienotu standartu ieviešana visā publiskajā pārvaldē.
  • Ētikas normu uzraudzības mehānisma stiprināšana.
  • Ētikas kodeksu efektīva iedzīvināšana organizācijās.

ES Atveseļošanas fonda projekts Nr.6.3.1.1.i.0/1/22/I/VK/001 “Atvērtas, caurskatāmas, godprātīgas un atbildīgas publiskās pārvaldes attīstība”.