No 21. līdz 25. oktobrim Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) telpās norisinājās specializētas piecu dienu mācības “Nacionālo kontu izmantošana, ietverot teorijas un praktiskas pielietošanas aspektus,” kuras organizēja Digitālā akadēmija ar Atveseļošanās fonda finansiālu atbalstu, atsaucoties uz CSP vajadzību attīstīt darbinieku prasmes un zināšanas nacionālo kontu sistēmā. Mācības vadīja augsti kvalificēti speciālisti no Somijas Statistikas biroja – vienas no vadošajām iestādēm Eiropā šajā jomā, kas piedāvā starptautiski atzītus risinājumus nacionālo kontu datu apstrādē un analīzē. Apmācību programma ietvēra gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskas sesijas, nodrošinot, ka dalībnieki gūst praktisku pieredzi, kas piemērojama viņu ikdienas darbā.
Mācības pulcēja 29 dalībniekus, galvenokārt CSP speciālistus, kā arī pārstāvjus no Finanšu un Ekonomikas ministrijām. Tā kā Latvijā līdz šim nav piedāvātas padziļinātas mācības par nacionālo kontu sistēmu, šāds specializēts kurss bija būtisks ieguldījums valsts ekonomikas analīzes un statistikas attīstībā. Latvijas nacionālo kontu sistēma nodrošina pilnvērtīgu pārskatu par valsts ekonomisko darbību un ir būtisks instruments politikas veidotājiem un pētniekiem ekonomisko rādītāju analīzei un lēmumu pieņemšanai. CSP atzina, ka apmācības bija svarīgs solis, lai darbinieki varētu labāk pielāgot nacionālo kontu sistēmu starptautiskajiem standartiem, kas nepieciešami datu kvalitātes un precizitātes nodrošināšanai.
Mācību saturs tika izstrādāts, lai sniegtu dalībniekiem padziļinātas zināšanas par nacionālajiem kontiem. Programma aptvēra dažādus būtiskus tematus, piemēram, piedāvājuma un izlietojuma tabulas, ceturkšņa nacionālo kontu izstrādi. Īpaša uzmanība tika pievērsta datu apstrādes automatizācijai un optimizācijai, kas ir būtiska liela datu apjoma dēļ. Dalībnieki iepazinās arī ar starptautiski atzītiem tehniskiem risinājumiem, ko Somijas eksperti izmanto nacionālo kontu datu apstrādē, tādējādi gūstot praktiskas iemaņas, kas būs noderīgas ikdienas darbā Latvijā.
Viens no būtiskākajiem mācību elementiem bija iespēja iepazīt automatizētas datu apstrādes metodes, kas tiek izmantotas Somijas statistikā datu apstrādei (SAS, SQL, Python, datu vizualizēšana datu analīzei) , kas ir svarīgs solis, lai palielinātu datu analīzes efektivitāti un precizitāti. Mācību dalībniekiem bija iespēja attīstīt izpratni par šo tehnisko risinājumu pielietojamības iespējām nacionālo kontu statistikas sagatavošanā.. Dalībnieki atzina, ka praktisko piemēru izmantošana ir palīdzējusi viņiem izprast un pielāgot apgūtās metodes savam darbam.
Dalībnieku galvenā motivācija piedalīties apmācībās bija vēlme attīstīt zināšanas nacionālo kontu jomā un uzlabot izpratni par starptautisko datu apstrādes un analīzes metodēm. Aptaujas anketā pēc mācībām dalībnieki uzsvēra, ka šī bija unikāla iespēja gūt praktisku pieredzi un apgūt atzītas metodes, kuras izmanto vadošās iestādes Eiropā. Viens no dalībniekiem norādīja: “Šī ir reta iespēja iegūt praktisku pieredzi nacionālo kontu sistēmas izmantošanā un apgūt starptautiski atzītas metodes.”
Starp galvenajiem ieguvumiem dalībnieki izcēla padziļināto izpratni par piedāvājuma un izlietojuma tabulu izmantošanu, kā arī praktiskos risinājumus datu apstrādei. Kāds dalībnieks norādījis, ka “iegūtās zināšanas būtiski palīdzēs turpmākajā darbā ar datiem, īpaši lielo datu apjomu apstrādē un to automatizācijā.” Daži no dalībniekiem norādīja, ka ir nepieciešamas praktiskās iemaņas darbā ar SQL un citiem digitāliem rīkiem īpaši noderīgas, lai veicinātu precīzāku un ātrāku datu analīzi.
Digitālās akadēmijas un Somijas Statistikas biroja sadarbība ir vēl viens solis starptautiskās pieredzes apmaiņā, kas veicina Latvijas statistikas attīstību un palīdz veidot kvalificētu, profesionālu komandu, kas spēj sekot līdzi starptautiskajiem standartiem. Somijas eksperti augstu novērtēja iespēju sadarboties ar Latvijas kolēģiem un dalīties savā pieredzē, lai palīdzētu Latvijai stiprināt ekonomiskās analīzes un nacionālo kontu sistēmu. Šādas apmācības ir vērtīgs ieguldījums Latvijas statistikas sektorā, nodrošinot nepieciešamās prasmes un rīkus efektīvai nacionālo kontu datu pārvaldībai un analīzei, kas palīdzēs uzlabot valsts ekonomisko lēmumu pieņemšanas kvalitāti un savlaicīgumu.